Destinace > Izrael > Mrtvé moře -Ein Bokek

Izrael

Jedinečná a fascinující země, která může mnoho nabídnout. Historii a tradici, krásné přírodní scenérie včetně nehostinně vypadajících pouští, moderní, kvalitně zařízená letoviska se zlatistými plážemi, úchvatná města i kulturu kibuců. Izrael nabízí vše od s ničím nesrovnatelné minulosti až po velmi kultivovanou současnost.

Poloha: jihozápadní Asie
Oficiální název: Stát Izrael
Hlavní město: Jeruzalém - 578 800 obyvatel
Jazyk: novohebrejština (63%), arabština, angličtina , ruština
Náboženství: židé (81%), sunnitský islám (14%), křesťané (3%)

Měna, kurzy: Měna: 1 nový šekel (ILS) = 100 agorotů Aktuální kurz: 1 ILS = 6,- Kč

Dovoz valut a deviz je bez omezení. Místní měna šekel (NIS) není volně směnitelná. Při výjezdu je možno směnit na volně směnitelnou měnu max. 500 NIS. Pokud má cestovatel potvrzení peněžního ústavu o nákupu místní měny, lze provést zpětnou směnu až do částky 5000,- USD. V Izraeli existuje rozvinutý bankovní systém a hustá síť bankovních poboček. Ve většině obchodů je možno běžně platit kreditními kartami - VISA, MASTERCARD (platební karta MAESTRO vydávaná českými peněžními ústavy není v Izraeli akceptována).

Klimatické podmínky:
Převážně subtropické, pouze na severu mírné a na jihu a části Jordánského údolí tropické. Srážky jsou vydatné na severu a zanedbatelné na jihu (718 mm ročně pro Safed oproti 25 mm v Eilatu). Prší většinou od listopadu do dubna, jednotlivé regiony se charakterem počasí silně liší, což je dobré vzít v úvahu při turistických plánech. Na středomořském pobřeží je vysoká vlhkost a mírné zimy. Chladné zimy panují v hornatých oblastech (např. Jeruzalém); horká suchá léta a příjemná zimní období jsou typická pro údolí Jordánu; extrémní teplotní rozdíly mezi dnem a nocí jsou na poušti.

Průměrné teploty v stupních Celsia v měsících
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

teplota vzduchu 21 23 25 31 35 - - - - 32 27 22

teplota vody 22 21 21 22 23 - - - - 25 24 23

Ceny:
Izraelská kuchyně je velmi promíchaná s arabskou kuchyní, proto se dá doporučit kebab, šašlik, židovský nekvašený chléb, arabský chléb.
V Izraelských restauracích se setkáte s košer kuchyní (zjednodušeně - oddělená příprava masa).
Jídla v restauracích jsou přehnaně drahá, až 10x oproti obchodům.
Orientační ceny v obchodech:
chléb: 2,50 - 3 ILS - mléko: 5 ILS- sýr: okolo 40 ILS/kg - limonáda: cca 5 ILS/1,5l -meloun: 3 ILS - alkohol: od 10 ILS
Internet: 1-2USD/hod. Telefon do ČR: 1,5 ILS

Časový posun:
GMT + 2 hodiny, středoevropský čas + 1 hodina

Elektřina (proud, používaní redukcí)
Elektřina je standardní (220 V). Méně standardní jsou zástrčky, většinou tříkolíkové. Adaptéry jsou přehnaně drahé, lépe se vybavit vlastním.

Fotografování a filmování:
Filmování vojenských a strategických budov přísně zakázáno, doporučuje se vždy postupovat velmi opatrně a obezřetně.

Kriminalita:
Situace v oblasti osobní bezpečnosti se v Izraeli po vypuknutí tzv. Druhé intifády zhoršila. Přesto při zachování základních zásad lze považovat pobyt v Izraeli za bezpečný.

V minulosti se teroristické útoky soustřeďovaly na místa s vysokou koncentrací osob (obchodní domy, tržiště, autobusové zastávky apod.). Proto je lepší vyhýbat se otevřeným místům s velkou koncentrací místního obyvatelstva jako jsou tržiště či autobusová nádraží. Uzavřené prostory jako jsou restaurace a kulturní zařízení jsou střežená a relativně bezpečná.

Nákupy a suvenýry:
Nároční a movití turisté si mohou z Izraele odvézt diamantové šperky a na míru šité kožešiny, které nepodléhají dani ani clu.

Dalším artiklem pro ženy je kosmetika. Tento nákup je vhodné si nechat až na konec pobytu do free shopu na letišti. Nabídka na letišti je skvělá, pravděpodobně lepší než na jiných světových letištích a ceny jsou přijatelné.

Spropitné:
Jídlo v restauraci stojí až desetkrát více než v obchodě, kde je jeho cesta beztak vysoká. Servírky v Izraeli nemají pevný příjem a žijí ze spropitného, které obvykle činí kolem 10%.

Zastupitelské úřady
velvyslanectví Tel Aviv
Embassy of the Czech Republic
Zeitlin Str. 23, P.O.Box 163 61, Tel Aviv 61664, Israel
telefonní číslo: 009723/6918282-3

Honorární konzulát Jeruzalém
Honorary Consulate of the Czech Republic
Rachel Imenu 26/B, Jerusalem 93228, Israel
telefonní číslo: 009722/5318900

policie - 100
záchranná služba - 101 (hebrejsky) nebo 911 (anglicky)
hasiči - 102
informace- 144

Zdravotní péče, očkování, hygiena
Zdravotnictví je v Izraeli vyspělé. Zdravotnické služby jsou velmi drahé a jeden den pobytu v nemocnici stojí i 1000,- USD.ČR nemá s Izraelem uzavřenou žádnou dohodu o poskytování bezplatné zdravotní péče, je proto nutné, aby se návštěvník Izraele před cestou pojistil u některé pojišťovny.

Mrtvé moře -Ein Bokek

( hebrejsky : עין בוקק) je hotel a rekreační oblasti na izraelském břehu Mrtvého moře , v blízkosti Neve Zohar . To je v pravomoci Tamar Regionální rady. Archeologické nálezy v Ein Bokek jsou ruiny Metzad Bokek, malá římská pevnost velel spojená s hlavní silnici, a pozůstatky starověké částečně zrekonstruované továrny na parfémy a medicíny. Stream Bokek, podle které se jmenuje okres, je kaňonovité soutěsky s vodními prameny a jedinečné fauny a flory. Zohar Hot Springs ( hebrejsky : חמי זוהר, Hamei Zohar) se nachází tři kilometry jižně od Ein Bokek. Bohaté na síru, voda je věřil být obzvláště užitečné v léčbě svalových onemocnění, onemocnění kloubů a alergie.

Letecká z Karlových Varů nebo Prahy